پنج شنبه, 10 مهر 1399 11:35

نکات ایمنی آسانسور

قوانین عمومی ایمنی آسانسور و مسئولیت تکنسین ها


قوانین ایمنی زیر نیاز به توجه ویژه دارند و باید مورد توجه قرار گیرند:

الف) در تمام عملیاتها، وقتی اجزا یا تجهیزات را برداشته یا جابجا می کنید، از تاثیر آن بر عملکرد عمومی آسانسور یا سایر اجزا آگاه باشید و آن را بدون بررسی رها نکنید.
ب) تکنسین ها هرگز نباید در حالت خواب آلودگی، سرگیجه، بیماری یا عدم هوشیاری کامل که منجر به جراحت و آسیب دیدگی می شود، به سرویس یا تعمیر آسانسور بپردازند.
ج) از شوخی بیجا یا پرتاب کردن ابزار در حین کار بپرهیزید.
د) پیش از آغاز بکار سرویس یا تعمیر آسانسور، هشدار های لازم را نسبت به عدم استفاده از آسانسور در طی عملیات را به ساکنان ساختمان بدهید و تابلوی در حال انجام کار یا خارج از سرویس را در محل نصب کنید. همچنین اطمینان حاصل نمایید که کسی در آسانسور، پله برقی، بالابر و سایر تجهیزات بالابرنده نباشد. هرگز از کابلها یا ریل های برای بالا رفتن یا پایین آمدن استفاده نکنید.
ه) تستهای ایمنی باید طبق راهنماها و استانداردهای موجود انجام شوند. قبل از قرار دادن تجهیزات خارج شده دستگاه در جای قبلی، اطمینان حاصل نمایید که تمام قفلها و برچسب ها را برداشته اید و از عملکرد صحیح تمام دربها و مدارهای ایمنی مطمئن شوید.
و) در حین انجام تستهای ایمنی و بافر اجازه ندهید کسی داخل کابین یا بالای آن بایستد.
ز) اطمینان حاصل نمایید که تمام تجهیزات، نواحی کاری و راه های دستیابی به فضای کار، پس از اتمام کار مجددا بررسی شوند و تمام نکات ایمنی آن چک شود. همچنین تمام شرایط غیر ایمن را برطرف نمایید و آسانسور را بدون بررسی رها نکنید. در پایان کار مسئول یا نماینده ساختمان را در جریان کار خود قرار دهید و آنها را از کارهای انجام شده مطلع سازید.

 

 

نیاز به بازرسی های عمومی معمول


بررسی های ایمنی دوره ای در صنعت آسانسور یک ضرورت هستند و باید همیشه به آنها توجه شود:
* استهلاک عادی روی آیتم هایی مانند کابلها، تسمه و باید بررسی شود.
* نقص ها و آسیب هایی در اثر شرایط آب و هوایی یا اتصال برق
* شرایط ناامن ایجاد شده در اثر دستکاری سایر اشخاص

Read 562 times